اشتباهات رایج در مشاوره‌های شغلی و تحصیلی

اشتباهات رایج در مشاوره های شغلی و تحصیلی

رشته‌ای که در آن تحصیل می‌کنید که یا شغلی که در آن مشغول به کار هستید؛ بخش بزرگی از زندگی شما را تشکیل می‌دهند. این بخش بزرگ می‌تواند علاوه بر موفقیت شما، سلامت روانی و جسمی‌تان را نیز در بگیرد. ازاین‌رو انتخاب مسیری درست برای تحصیل و کار کردن، بسیار اهمیت دارد. در اغلب گفتگوهایی که با دیگران انجام می‌گیرد؛ نارضایتی از انتخاب رشته، شغل و مسیری که در آن حرکت می‌کنند؛ به وضوح دیده می‌شود.
این بی‌علاقگی نه تنها زمان حال آنها را به چالش می‌کشد؛ بلکه آینده آن‌ها را نیز به خطر می‌اندازد. به همین علت بسیاری از افراد در زمان انتخاب مسیر تحصیلی و شغلی خود سعی می‌کنند با دیگر افراد مشورت کنند یا با کمک مشاور و بدست آوردن آگاهی‌های لازم، تصمیمی درست بگیرند. با این حال اشتباهات رایج در مشاوره‌های شغلی و تحصیلی و وجود باورهای غلطی در برخی از موارد افراد را به بیراهه می‌کشاند.

بیشتر بخوانید: آشنایی با انواع تست‌های شغلی وکاربرد آن در جلسات مشاوره

مشاوره‌های شغلی و تحصیلی چه کمکی به فرد می‌کنند؟

انتخاب مسیر تحصیلی و شغلی می‌تواند به شدت موقعیت اجتماعی و سطح زندگی فرد را تحت تاثیر قرار دهد. متاسفانه در نظام آموزشی کشور، بدون توجه به استعدادها و کسب مهارت‌های لازم، دانش آموزان را در یک مسیر قرار می‌دهند تا آینده شغلی خود را رقم بزنند.

مشاوره‌های تحصیلی و شغلی که به صورت درست انجام شوند؛ به فرد کمک می‌کنند که با توجه به روحیات و توانایی‌های خود به سراغ رشته تحصیلی مناسب برود و با بدست آوردن مهارت‌های لازم در آن پیشرفت کرده و شغل خود را پیدا کند. همچنین وجود این مشاوره‌ها باعث می‌شود که فرد اتخاب درستی انجام دهد و از زندگی خود، بیشترین بهره را ببرد و زندگی شادی نیز داشته باشد.

4 مورد از اشتباهات رایج که در مشاوره‌های شغلی و تحصیلی دیده می‌شوند!

زمانی که مشاوره‌هایی برای پیدا کردن مسیر درست تحصیل و انتخاب شغل انجام می‌شود. در بسیاری از آن‌ها اشتباهاتی غیرملموس به چشم می‌خورد. این اشتباهات گرچه کوچک و به ظاهر بی‌اهمیت هستند؛ اما در گذر زمان تاثیر خود را در تمام جنبه‌های زندگی فرد نشان می‌دهند و حتی ممکن است انگیزه و استعدادهای فرد را سرکوب کنند. در ادامه به برخی از مهم‌ترین اشتباهات رایج در مشاوره-های شغلی و تحصیلی پرداخته شده است.

عدم وجود خودشناسی

شناخت افراد موفق از خود

شناخت کافی از خود و روحیات فرد، یکی از مواردی که به تصمیم‌گیری درست کمک می‌کند. همواره در طول تاریخ مشاهده می‌شود که افراد موفق و برجسته، از مقصد و آنچه که می‌خواهند؛ آگاه هستند. آن‌ها دقیقا میدانند که به دنبال چه چیزی هستند؛ ازاین رو راه‌های رسیدن به آن را پیدا کرده و برای آن تلاش می‌کنند. در مقابل افرادی که از روحیات، اخلاقیات و استعدادهای خود مطلع نیستند؛ نمی‌دانند اصلا چه می‌خواهند.

به همین علت با کمترین دلیل شروع به کار می‌کنند و با کوچک‌ترین موردی دست از کار می‌کشند و ناامید می‌شوند. در بسیاری از مشاوره‌هایی که صورت می‌گیرد؛ تنها بخش کوچکی صرف این زمینه می‌شود و سپس بدون رسیدن به یک نتیجه‌ی درست و واقعی، صرفا بر اساس هیجانات حاکم بر زمان، انتخاب صورت می‌گیرد.

الگوبرداری احمقانه

اینکه در انتخاب مسیر شغلی، نگاهی به زندگی افراد موفق بیاندازید؛ کار پسندیده‌ای است. چرا که باعث می‌شود تا حدودی چالش‌ها و سختی‌های مسیر را درک کنید. همچنین ممکن است در مسیر شغلی خود، بتوانید بهتر از پس مشکل‌تان برآیید. آنچه که در این روند موجب نگرانی می‌شود؛ این است که مبادا روزی به خود بگویید؛ این راه پایان موفقی دارد؛ پس من نیز همین راه را انتخاب می‌کنم!

به عبارتی اگر دختر همسایه شما، پزشکی موفق است؛ دلیل نمی‌شود که شما هم جا پای هر قدم وی بگذارید و انتظار موفقیت داشته باشید. فراموش نکنید زمانی موفق و خوشبخت خواهید بود که از کار و رشته تحصیلی خود لذت ببرید. این الگوبرداری و مقایسه کردن‌های احمقانه از اشتباهات رایج مشاوره‌های شغلی و تحصیلی به شمار می‌رود و ممکن است زندگی فرد را به تباهی بکشاند.

یک مقاله کاربردی: چگونه علاقه شغلی خود را بیابیم؟

انتخاب بر اساس آینده شغلی

تصورات غلط و اشتباه در انتخاب رشته و شغل

بسیاری از افراد انتخاب شغل یا رشته خود را بر اساس عناوین انجام می‌دهند! مثلا پزشکی در ایران شغل شرافتمندانه‌ای محسوب می‌شود؛ موقعیت اجتماعی و شغلی مناسبی دارد؛ درآمد آن عالی است؛ پس در نتیجه پزشکی از بهترین مسیرها برای داشتن آینده‌ی شغلی بی‌نظیر محسوب می‌شود. اگر در این دام بیافتید در واقع استعدادها، آرزوها و توانایی‌های خود را دفن کرده‌اید. شما ممکن است در نهایت پزشک موفقی شوید؛ اما اگر تحت تاثیر عناوین نبودید؛ ممکن بود اسمتان در لیست برجسته‌ترین طراحان مد دنیا ثبت شود. پس هیچگاه تحت تاثیر این برچسب‌ها، با آینده و رضایت شغلی خود بازی نکنید.

بیشتر بدانیم: آشنایی با اشتباهات والدین در انتخاب رشته فرزندان

ترغیب به ثابت ماندن در مسیر

ثابت قدم بودن در مسیر انتخابی؛ آری یا نه

زمانی که می‌خواهید یک شغل یا یک رشته تحصیلی برای خود انتخاب کنید؛ باید یک تصمیم واحد بگیرید و فقط برای آن تلاش کنید. از این شاخه به آن شاخه پریدن، نه تنها برای شما سودی ندارد؛ بلکه شما را خسته و ناامید می‌کند. البته مصمم بودن در راستای رسیدن به هدف، از مهم‌ترین عواملی است که منجر به موفقیت فرد می‌شود؛ اما توجه داشته باشید این ثبات، به چه قیمتی تمام خواهد شد.

بسیاری از افراد با آنکه شغل خوبی دارند؛ ولی رضایت شغلی و سرزندگی ناشی از آن را در زندگی خود نمی‌بینند. معمولا این افراد تحت تاثیر حرف «ثابت قدم باش، ایستادگی به خرج بده و…» قرار دارند که از اشتباهات رایج در مشاوره‌های شغلی و تحصیل به شمار می‌رود و به فرد امید واهی می‌دهد. در واقع شخص با امید اینکه روزی از کار خود لذت خواهد برد؛ مسیر خود را عوض نمی‌کند. البته برخی از افراد هم به دلیل اینکه رنج بسیاری در این مسیر کشیده‌اند یا ترس، در مسیر خود مانده‌اند.

تاثیر اشتباهات مشاوره‌های تحصیلی و شغلی در زندگی

شغل و تحصیل بیشترین زمان زندگی یک فرد را به خود اختصاص می‌دهند. به همین دلیل انتخاب درست هر کدام از آنها حس رضایت از زندگی را افزایش می‌دهد. بسیاری از اشتباهات رایج در مشاوره‌های شغلی و تحصیلی باعث می‌شوند که فرد نتواند به‌ درستی مسیر خود را انتخاب کند و موفق شود. همچنین ممکن است سلامت روان شما را به خطر بیندازند. ازاین‌رو سعی کنید با شناسایی آن‌ها، در دام‌شان گرفتار نشوید و زندگی لذت‌بخشی برای خود فراهم کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *