ایکیگای چیست؟

ایکیگای چیست؟

همانطور که همۀ ما می‌دانیم فرهنگ ایرانی بسیار غنی است. اما ما، ایرانیان نباید به فرهنگ غنی خودمغرور شویم و یادگیری از سایر فرهنگ‌ها را فراموش کنیم. از همین رو در این مقاله به بررسی یک مفهوم که از فرهنگ ژاپن وارد فرهنگ سایر کشورها شده است، پرداخته‌ایم. فرهنگی که به آن ایکیگای می‌گویند.

معنای لغوی واژه ایکیگای

ایکیگای از دو واژه ژاپنی جدا تشکیل شده است. واژه‌ی ایکی و واژه کای. ایکی به معنی زندگی و زنده است و کای که بر اثر تلفظ واژه های قبل از آن گای تلفظ می‌شود به معنی نتیجه میوه ارزش کاربرد و… است. گایی در موارد محدودی به معنی فایده نیز می‌باشد. ترکیب این دو واژه یعنی معنایی برای زندگی یا معنایی برای زنده بودن یا زندگی کردن یا دلیلی برای بودن. می‌توانیم این واژه را مشابه عبارت فرانسوی la raison-etre بدانیم. این عبارت به معنای دلیلی برای بودن است.

بیشتر بخوانیم: کارآفرینی چیست و آشنایی با اصول کارآفرینی چه کمکی به افراد می‌کند؟

مفهوم ایکیگای

ایکیگای در فرهنگ ژاپنی

ایکیگای مفهوم خاصی برای ژاپنی‌ها دارد. در فرهنگ ژاپن هر فرد یک ایکیگای مشخص دارد. ایکیگای یه معنی این است که هر فرد هدف خاصی در زندگی دارد. برای کشف ایکیگای باید در خودتان به صورت عمیق و طولانی جست و جو کنید. مردم ژاپن بر این باورند که پیدا کردن ایکیگای هر فرد را می‌تواند قانع تر کند و به زندگی او معنا ببخشد.

ایکیگای به شرایط اجتماعی و اقتصادی یک فرد مربوط نیست و بیشتر به شرایط ذهنی و روحانیت فرد بر می‌گردد. ایکیگای معمولاً اشاره به ارزشی که در زندگی یک شخص وجود دارد اشاره می‌کند. زمانی ایکیگای را احساس می‌کنید که رفتارهایی را خود به خود و طبیعی انجام می‌دهید و کسی شما را مجبور به انجام آن‌ها نمی‌کند.

کوبایاشی سوکاسا در این باره می‌گوید: مردم تنها در شرایطی می‌توانند ایکیگای واقعی را حس کنند که بر اساس بلوغ شخصی، ارضای امیال مختلف، عشق و شادی، نشست و برخاست با دیگران و نوعی از حیث ارزش در زندگی به سمت خودشناسی پیشرفت کنند.

نقش ایکیگای در زندگی روزمره ما

نقش ایکیگای در زندگی روزمره

کسی که ایکیگای زندگی خود را پیدا کرده است زندگی کاملاً متفاوتی را از سایر افراد تجربه می‌کند. این شخص برای تمام تصمیمات بزرگی که در زندگی می‌گیرد هدف دارد و برای نزدیک شدن به‌ هدف‌های خود است که فعالیت‌های مختلف را انجام می‌دهد.

به صورت کلی ایکیگای زندگی افراد را هدفمند می‌کند و باعث می‌شود تا افراد وقت خودشان را بیهوده هدر نکنند. کشف این مفهوم در زندگی می‌تواند بسیار سخت باشد اما پرسشی که در زندگی ایجاد می‌کند و جهتی که به فعالیت‌های زندگی فردی هر شخص می‌بخشد به تمام سختی های پیدا کردن آن می‌ارزد.

چطور ایکیگای خود را بیابیم؟

ایکیگای را می‌توان یک مفهوم اساسی در زندگی هر فردی دانست. اگر هر انسانی بتواند با خودشناسی و خودیابی، ایکیگای خود را پیدا کند می‌تواند مسیر تحصیل، شغل و حتی زندگی خود را براساس اهدافش انتخاب کند. پاسخ به سوالات زیر می‌تواند کمک کند تا ایکیگای خود را بتوانیم بهتر بشناسیم:

  1. شما چه کاری را در زندگی دوست دارید و از انجام آن لذت خواهید برد؟
  2. جهان اطراف شما، هم‌اکنون به چه چیزی/چیزهایی نیاز دارد؟
  3. مهارت‌ها و توانایی‌های شما در چه زمینه‌هایی است؟
  4. در ازای چه فعالیت یا خدماتی می‌توانید درآمدی به‌دست آورید؟
  5. استعدادهای شما در چه زمینه‌ای است و چگونه می‌توانید آن‌ها را توسعه دهید؟
  6. و…

پاسخ به این سئوالات می‌تواند به شما کمک کند تا ایکیگای خود را به درستی بشناسید.

بیشتر بخوانیم: اقدامات موثر بر روی بهبود یادگیری در نوجوانان

سخن پایانی

ممکن است مفهوم فرهنگی Ikigai برای ما بیگانه باشد. اما حتی اگر به بیگانه بودن آن کاری نداشته باشیم عقل سلیم نیز این مفهوم را تایید می‌کند. ما تنها به این دنیا نیامده‌ایم که شغلی داشته باشیم، درآمد کسب کنیم و درآمدمان را خورده خوراک خودمان و خانواده‌مان کنیم.

باید چیزی فراتر از این‌ها باشد. هدف ما از زندگی در این دنیا باید والاتر از این حرف‌ها باشد. هر شخص برای انجام یک ماموریت خاص به این دنیا آمده است. برای پیدا کردن این ماموریت و هدف باید به خودمان رجوع کنیم. باید در خودمان جستجو کنیم در افرکارمان، در روحیات‌مان باید جستجو کنیم و ماموریت مان را بیابیم.

پس از پیدا کردن آن مسلما تا آخر عمر برای کامل کردن آن تلاش می‌کنیم. مسلم است که هرچه زودتر ماموریت زندگی مان را پیدا کنیم برای‌مان بهتر است. به عنوان مثال اگر کسی در سنین نوجوانی یا همان اوایل جوانی هدف زندگی خود را پیدا کند، بسیار بهتر می‌تواند اهداف آینده‌اش را مشخص کند. این شخص تصمیمات آینده‌اش را بر اساس رسیدن به ایکیگای خود می‌گیرد.

ماموریت و هدف شما ممکن است آن قدرها هم که فکر می‌کنید پیچیده نباشد. ایکیگای یک شخص می‌تواند مفید واقع شدن برای قشر خاصی از جامعه باشد. امیدواریم ماموریت زندگی خودتان را پیدا کنید و با آرامش تصمیم‌های مهم زندگیتان را بر اساسی ایکیگای‌تان اتخاذ کنید.

موفق باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *