شرایط استخدام در شرکت‌های بزرگ جهان

استخدام در شرکت های بزرگ جهان

آشنایی با شرایط استخدام در شرکت‌های بزرگ جهان می‌تواند هم برای کارکنان و هم کارفرمایان ارزشمند باشد. زیرا یک کارجو با مشاهده این شرایط می‌تواند به سراغ مجموعه‌ای از مهارت‌های مهم برود. این مهارت‌ها جز توانمندی‌های سطح بالا محسوب می‌شوند که در استخدام شرکت‌های بزرگ جهان مورد توجه قرار می‌گیرند.

از سوی دیگر کارفرمایان در شرکت‌های کوچک یا متوسط نیز با بررسی شرایط استخدام و توانایی‌های مد نظر کمپانی‌های بزرگ متوجه می‌شوند که تغییرات در حوزه مدیریت منابع انسانی به چه سمت و سویی در حال حرکت است.

شرکت‌های بزرگ جهان چطور استخدام می‌کنند؟

فرایندهای استخدام نیروی انسانی کارآمد در شرکت های بزرگ جهان با توجه به تحقیقات و فناوری تا حدود زیادی تغییر کرده است. به همین دلیل اگر قصد استخدام در چنین شرکت‌هایی را دارید باید با فرایندهای دیجیتال استخدام به خوبی آشنا شوید.

شرکت‌های بزرگ و مطرح در سطح جهانی سعی می‌کنند تا با شناخت کافی به استخدام نیروهایی انسانی در موقعیت‌های مختلف سازمانی خود بپردازند. برخی از مهمترین راهکارهای در این شرکت‌ها عبارت‌اند از:

1- بررسی شبکه‌های اجتماعی کارجویان

بررسی پروفایل شبکه‌های اجتماعی نظیر لینکدین، توییتر، فیسبوک و حتی اینستاگرام فرد متقاضی استخدام در کنار وب‌سایت او، یکی از ابزارهای مناسب برای شناخت توانمندی‌های نیروی انسانی است. شرکت‌های بزرگ در استخدام نیروهای خود به سوابق و فعالیت‌های کارجو در شبکه‌های اجتماعی توجه ویژه‌ای دارند.

2- دعوت به مصاحبه حضوری یا مصاحبه از راه دور

‌دعوت به مصاحبه حضوری و مصاحبه از راه‌دور (ریموت) می‌تواند تاثیر بسزایی در انتخاب افراد شایسته داشته باشد. معمولاً در این مصاحبه‌ها سعی می‌شود تا با طراحی سوالات اختصاصی، متقاضی را با چالش‌هایی مواجه کنند که ممکن است در موقعیت شغلی خود با آن‌ها مواجه شوند.

3- بررسی سوابق و مهارت‌های متقاضی برای استخدام در شرکت‌های بزرگ جهان

سوابق قبلی کاری و مهارت‌هایی که کارجو به آن‌ها مسلط است، در انتخاب کارفرمایان تاثیرگذار است. برای استخدام یک فرد در شرکت‌های بزرگ جهان علاوه بر مهارت‌های فنی تسلط به مهارت‌های نرم نیز ضروری است.

4- استخدام غیرفعال در مقابل استخدام فعال

استخدام غیرفعال یا Passive Recruting یکی از شیوه‌هایی است که در شرکت‌های بزرگ جهان مورد توجه قرار گرفته است. در این نوع استخدام یک فراخوان عمومی برای جذب در فرصت‌های شغلی انجام نمی‌پذیرد. بلکه کارفرما منتظر می‌ماند تا کارجویان با توجه به توانایی‌ها و مهارت‌هایی که دارند خود به سراغ شرکت‌های بزرگ برای استخدام بیایند و فرم تقاضای استخدام در یک پست سازمانی را تکمیل کنند.

استخدام غیرفعال به نسبت استخدام فعال که در آن نیاز به آگهی‌های استخدامی و فرایندهای پیچیده گزینش است، هزینه کمتری را برای کارفرما به همراه دارد. در فرآیند استخدام غیرفعال هزینه‌های جذب نیروی انسانی به شدت کاهش می‌یابد. همچنین نیروی متخصص در یک موقعیت شغلی به استخدام در می‌آید. استخدام منفعل با استفاده از یک فرم ساده دعوت به همکاری بر روی وب‌سایت شرکت‌های بزرگ جهان پیاده‌سازی می‌شود.

5- استخدام ارجاعی در شرکت‌های بزرگ جهان

در این شیوۀ استخدامی در شرکت‌های بزرگ جهان، فرد متقاضی باید یک معرفی‌نامه رسمی از کارمندان فعلی شرکت، شرکای تجاری یا مدیران شرکت‌های همکار، اساتید راهنمای دانشگاه‌ها و مرکز کاریابی معتبر داشته باشد. وجود توصیه‌نامه شغلی به نوعی اعتبار یک متقاضی را برای استخدام نشان می‌دهد. در استخدام ارجاعی مدرک شغلی متقاضی اهمیت چندانی ندارد، بلکه کارایی یک فرد در موقعیت‌های شغلی مشابه‌ای که داشته است، برای کارفرما مهم است.

نحوه استخدام در 6 شرکت بزرگ جهان

اهمیت مصاحبه های فنی در استخدام شرکت های بزرگ جهان

کارفرماها به خوبی می‌دانند که بدون داشتن یک نیروی انسانی توانمند، کسب و کار آن‌ها توسعه چندانی پیدا نخواهد کرد. شرکت‌های بزرگ جهان برای اینکه بتوانند در کورس رقابت با رقبای خود باقی بمانند، به دنبال استخدام توانمندترین نیروها برای سازمان خود هستند.

1- گوگل

شرکت گوگل فرایند استخدام بی‌نظیری دارد. شاید بتوان گفت استخدام در شرکت‌های بزرگ جهان جذاب است، اما این جذابیت دربارۀ گوگل دو چندان می‌شود. برای کار کردن در گوگل باید مصاحبه‌های فنی و عمومی زیادی گذرانده شود.

استفاده از سوالات نظری و فرایندی در طول جلسات مصاحبه، توانایی یک فرد را برای کار در شرکتی مانند گوگل نمایش می‌دهند. بسیاری از متقاضیان استخدام در گوگل هرگز شانسی برای پذیرفته شدن ندارند ولی تجربه حضور در چنین مصاحبه استخدامی موجب می‌شود که در آن شرکت کنند و شانس خود را امتحان کنند.

2- اپل

شرکت اپل در کنار محصولات معتبری که دارد، شهرت و اعتبار آن در مورد فرآیندهای کاری نیز مشهور است. رازداری خصیصه مهم برای استخدام در شرکت‌های بزرگ جهان از جمله اپل است. کسانی که در این شرکت کار می‌کنند به مجموعه‌ای از اطلاعات دسترسی پیدا می‌کنند، بنابراین باید کاندیدهای فعالیت در این کمپانی بیش از هر چیز دیگری به سازمان خود وفادار باشند.
آشنایی با مسائل فنی، ریاضی، مهندسی، منطق، برنامه‌نویسی، نمونه‌سازی و… از جمله مهمترین مهارت‌های موردنیاز برای کارمندان اپل است.

3- تسلا موتورز

این شرکت سعی می‌کند در فرایند استخدام خود با معرفی کامل کمپانی به فرد متقاضی به او کمک کند تا بتواند به درک درستی از شرایط کاری دست پیدا کند. مصاحبه در تسلاموتورز مانند تور یک روزه برنامه‌ریزی می‌شود تا متقاضی استخدام بتواند یک روز کامل کاری را با همکاران احتمالی آینده خود بگذرانند و از شرایط کاری مطلع شود.

4- واشنگتن پست

در واشنگتن پست با استفاده از یک سیستم تحلیل رفتاری وضعیت متقاضی بررسی می‌شود. استخدام در شرکت‌های بزرگ جهان شرایط متفاوتی می‌تواند داشته باشد. حساسیت واشنگتن‌پست بر روی افرادی که به استخدام در می‌آیند بسیار زیاد است. در سیستم تحلیل رفتاری سعی می‌شود با بررسی رفتارهای گذشته یک فرد به یک درک درست از رفتارهای احتمالی آینده متقاضی استخدام دست پیدا کرد.

5- گالوپ

گالوپ یک شرکت مشاوره مدیریتی محسوب می‌شود که به نظرسنجی‌هایی در زمینه‌های مختلف برای مشتریان خود می‌پردازد. گالوپ با مصاحبه‌های آنلاین، فرآیند استخدام را شروع می‌کند. کارمندان این شرکت باید توانایی حفظ خونسردی خود را در شرایط سخت داشته باشند تا بتوانند به تحلیل نتایج کاری بپردازند. فرایند استخدام در گالوپ بسیار طولانی است ولی در عمل این موسسه توانسته است بهترین کارمندان را در اختیار داشته باشد.

6- توییتر

این شرکت برای استخدام نیروهای موردنظر خود تنها 140 ثانیه به آن‌ها فرصت می‌دهد. یک ارائه سریع و آسانسوری، توانایی فردی که می‌خواهد در توییتر استخدام شود را نشان می‌دهد. توانایی تفکر سریع و پاسخگویی منطقی به سوالات یکی از ویژگی‌های مهم کارمندانی است که با پلتفرم‌های شبکه‌های اجتماعی نظیر توییتر سر و کار دارند.

سخن پایانی

شناخت شرایط استخدام در شرکت‌های بزرگ جهان به کارجویان کمک می‌کند تا بتوانند به افزایش تقویت مهارت‌های خود بپردازند و کارفرمایان شرکت‌های کوچک و متوسط نیز به ایده‌های جدیدی برای استخدام بهترین نیرو ها دست پیدا کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *